Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 10

ani Delfinie. Do pokoju wchodzi Rastignac i na wekslu Vautrina wpisuje nazwisko Goriota. Anastazja porywa dokument i wybiega, wraca tylko po podpis, nie zważając na stan jej ojca.
    Rastignac odwozi swą ukochaną, a po powrocie zastaje swego starego przyjaciela w ciężkim stanie. Pilnuje go Bianchon, który studiuje medycyną, i oświadcza, że Goriot niedługo odejdzie z tego świata. Eugeniusz informuje o tym Delfinę podczas wizyty w teatrze, ona jednak nie przejmuje się tym i mówi, że ojcu nic nie będzie. Mówi młodzieńcowi, że kocha go bardziej niż swego ojca. Zmienia temat rozmowy na nadchodzący bal - ma się on odbyć następnego dnia, i podczas jego trwania hrabina de Beauseant dowie się, że jej kochanek się żeni. Rastignac nocuje z Delfiną w nowym mieszkaniu, rankiem młodzieniec wraca do domu pani Vauquer i zastaje Goriota w jeszcze cięższym stanie. Okazuje się, że pogorszyło mu się, ponieważ załatwiał jakieś sprawy w mieście, chociaż nie powinien był wstawać z łózka. Wciąż czuwa nad nim Bianchon. Ojciec Goriot opowiada, że odwiedziła go jego córka, Anastazja, i poprosiła o pieniądze na suknię, którą zamówiła. Kochający ojciec nie potrafił odmówić córce i zastawił resztę swego majątku. Goriot nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ciężko jest chory, i mówi jeszcze o planach powrotu do robienia interesów w handlu.
    Stan chorego nie polepsza się, zostaje wezwany lekarz. Delfina posyła Rastignacowi liścik z przypomnieniem o balu, który odbywa się w tym dniu, więc młodzieniec wysyła jej odpowiedź z wiadomością o ciężkim stanie ojca. Lekarz potwierdza, że stary człowiek jest u progu śmierci. Żadna z córek nie pojawia się u ojca, więc Eugeniusz udaje się do Delfiny. Spodziewa się, że dziewczyna postanowi zrezygnować z udziału w wydarzeniu towarzyskim na rzecz opieki nad