Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 11

ojcem w jego ostatnich chwilach, jednak ona każe studentowi szykować się do wyjścia na bal. Rastignac podczas jazdy powozem mówi dziewczynie o tym, że Goriot jest umierający, co sprawia, że dziewczyna zanosi się płaczem, ale szybko powstrzymuje swe łzy, w obawie, że będzie źle wyglądała podczas balu. Wicehrabina wita ich oboje. Cierpi z powodu zdrady jej kochanka, ale nie okazuje tego po sobie, planuje jednak opuścić Paryż, a przyjęcie jest ostatnim znakiem jej dumy i siły. Podaruje swemu kuzynowi szkatułkę na rękawiczki jako świadectwo swej sympatii. Delfina jest zachwycona wytwornym otoczeniem i wspaniałymi uczestnikami balu.
    O piątej rano student powraca do pensjonatu. Goriot wciąż żyje, ale jest wiadome, że już umiera, mimo tego Bianchon i Rastignac nie przerywają zabiegów, które przedłużają jego egzystencję. Staremu człowiekowi wydaje się, że jego ukochane córki dotrzymują mu towarzystwa. Po jakimś czasie odzyskuje trzeźwość myśli i opowiada Eugeniuszowi o swoim ciężkim losie, bez ogródek dostrzega, że jego Delfina i Anastazja nie przejmują się jego życiem i bezwzględnie wykorzystują go. Nie ma jednak do nich pretensji, bowiem to z jego winy są rozpieszczone i przyzwyczajone do życia w luksusie. Student zastawia podarunek od Delfiny i za zdobyte pieniądze kupuje lekarstwa. Odwiedza domy obu córek Goriota - mąż Anastazji nie zgodził się, by jego żona odwiedziła swego ojca, a Delfina początkowo odmówiła, za powód podając przeziębienie, jednak w końcu decyduje się odwiedzić ojca i informuje o tym Rastignaca.
    Studenci przebierają starego człowieka, on zaś nalega, by jak najszybciej zawiesić mu z powrotem medalion, który nosił - wygrawerowane na nim są imiona Anastazji i Delfiny, a w środku znajdują się pukle włosów jego ukochanych córek. Przychodzi wiadomość od