Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 2

Rankiem służba rozmawia o Vautrinie, który jest człowiekiem tajemniczym. Rozpytują o niego różni ludzie, ale Vautrin dba o swą prywatność, dając służbie napiwki w zamian za dyskrecję. Sylwia i Krzysztof rozmawiają też o ojcu Goriot, którego posądzają o romanse z dwoma młodymi, bogatymi damami, które od czasu do czasu odwiedzają go. Przed śniadaniem Vautrin opowiada, że widział Goriota u lichwiarza. Krzysztof ma przesłać do hrabiny de Restaud list od Goriota, w którym znajduje się wykupiony weksel. Ta informacja wzbudza kolejne komentarze co do osoby starego kupca. Podczas śniadania student opowiada, że zdziwił się, widząc rankiem hrabinę de Rastaud w biednej dzielnicy, na dodatek idącą pieszo. Goriot wyraźnie ożywia się, słysząc o swojej córce, co nie uchodzi uwadze zebranych. Vautrin mówi, że nie jest to aż tak dziwne, i tłumaczy Rastignacowi problemy dam paryskich, które dotyczą braku pieniędzy, a zachowanie hrabiny wyjaśnia wyprawą do lichwiarza.
    Śniadanie kończy się i mieszkańcy pensjonatu rozchodzą się, ale Rastignac i Vautrin dalej rozmawiają. Młodzieniec mówi o swoim zaproszeniu do domu hrabiny de Restaud, a Vautrin wykłada mu prawdy na temat życia salonowego. O godzinie szesnastej mieszkańcy znów schodzą się w salonie, gdzie pani Couture relacjonuje swoją wizytę u ojca Wiktoryny, który nie chce opiekować się swą córką. Nadchodzi obiad, podczas którego mieszkańcy żartują na temat ojca Goriot i jego domniemanych romansów.
    Nadchodzi dzień następny, w którym Rastignac wybiera się na wizytę do hrabiny. Ponieważ nie stać go na powóz, musi udać się w drogę pieszo, a służba traktuje go lekceważąco. Okazuje się, że panią de Restaud odwiedził właśnie Goriot, który jednak wkrótce opuszcza jej dom. Rastignac zastaje także jej kochanka, Maksyma de Trailles. Wkrótce