Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 3

dołącza do nich hrabia de Restaud, co dziwi studenta, który nie spodziewał się, że Anastazja nie kryje się ani trochę ze swoim romansem. Nieopatrznie sprowadza rozmowę na temat Goriota, ale zauważa, że Restaudowie nie chcą nic o nim mówić, jakby temat ten był czymś wstydliwym.
    Młodzieniec odwiedza swą kuzynkę, panią de Beauseant. Kobieta odnosi się do Rastignaca bardzo serdecznie i wykłada mu zasady paryskiej gry towarzyskiej. Tłumaczy relację między ojcem Goriot a dwoma damami, które go odwiedzają - są to jego córki, które wyrzekły się ojca, ale wciąż wyciągają do niego ręce po pieniądze. Do pani de Beauseant przybywa jej przyjaciółka, księżna de Langeais, a student, przysłuchując się ich rozmowie, odkrywa, że kobiety te udają uprzejmość wobec siebie, w istocie jednak rzucają sobie kąśliwe uwagi. Rozumie, że w arystokracji nie ma prawdziwych przyjaźni, co potwierdzają słowa kuzynki, która radzi mu, by nie miał skrupułów wobec kobiet z towarzystwa i wykorzystał je do awansu społecznego. Kiedy wizyta się kończy, wraca do pensjonatu i rozmawia z Vautrinem i Goriotem. Wypytuje starego handlarze o jego córkę. Rastignac podejmuje decyzję o walce w celu wstąpienia w szeregi arystokracji. Odpowiednia pozycja da mu bogactwo, sławę i władzę.
    Środkiem do osiągnięcia zamierzonego celu są pieniądze, których mu brakuje, pisze więc listy do swej matki i sióstr, by sprzedały swą biżuterię i przesłały mu pieniądze, bez nich bowiem nie będzie w stanie zrobić kariery. Kiedy zaś zdobędzie sławę i bogactwo, krewnym swoim podaruje jeszcze cenniejsze kosztowności. Rastignac próbuje spotkać się z hrabiną Anastazją, jednak nie zostaje przyjęty w jej domu. Nie zniechęca go to przed towarzystwem, zwłaszcza dalekiej kuzynki, na które poświęca coraz więcej czasu, jednocześnie zaniedbując