Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 4

studia prawnicze. Nadchodzi grudzień, a z jego początkiem otrzymuje odpowiedzi od krewnych, którzy przysyłają mu potrzebne środki finansowe. Wprawia go to w zakłopotanie i ma wyrzuty sumienia, iż jego matka i siostry wyrzekły się swoich bogactw, by zapewnić mu dostatni byt tutaj, jednak pieniądze szybko uszczęśliwiają go - kupuje nowe ubrania, pasujące do wysokich sfer, do których dąży.
    Któregoś razu rozmawia z Vautrinem po skończonym posiłku. Tajemniczy mężczyzna wie, co czuje Rastignac i do czego dąży, więc wyjaśnia mu, że życie w stolicy jest trudne, zdobycie bogactwa uczciwą pracą jest niemożliwe, natomiast bez pieniędzy człowiek się nie liczy. Proponuje mu, by ożenił się z Wiktoryną, która teraz jest biedna, ale gdyby jej brat zmarł, stałaby się spadkobierczynią rodowego majątku. Sam doprowadziłby jej brata do pożegnania się ze światem. Student jest oburzony propozycją i zdecydowanie odrzuca ją.
    Ciekawi go druga córka Goriota, Delfina de Nucingen. Pewnego razu Eugeniusz towarzyszy swojej kuzynce, wicehrabinie de Beauseant, w teatrze i zauważa panią de Nucingen w jednej z lóż. Kochanek jego kuzynki, d'Ajuda, przedstawia Rastignaca drugiej córce jego sąsiada. Delfina jest zauroczona studentem. Rozmawiają ze sobą i młodzieniec wspomina o jej ojcu, dziewczyna wydaje się być zaniepokojona jego losem. Wyjaśnia, że jej mąż, bogaty bankier, nie chce mieć nic wspólnego ze swym teściem, ona zaś chce być mu posłuszna. Student dochodzi do wniosku, że bogactwo i znajomości męża Delfiny mogłyby pomóc mu w osiągnięciu sukcesu, dlatego decyduje się na romans z nią.
    W pensjonacie Eugeniusz rozmawia z ojcem Goriot. Opowiada mu o spotkaniu z Delfiną i swoich planach co do niej. Stary kupiec uwielbia słuchać o swoich dzieciach, które darzy głęboką miłością, graniczącą z czcią