Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 5

religijną. Goriot tłumaczy, że córki także go kochają, a ich zachowanie wynika z twardych reguł arystokratycznego życia. Nie ma nic przeciwko romansowi Delfiny i swego młodego sąsiada.
    Rastignac otrzymuje od Delfiny zaproszenie do teatru i na obiad. Jest uszczęśliwiony tą propozycją, nie zdając sobie sprawy z tego, że plany dziewczyny są równie interesowne, co jego. Liczy ona, że romans z kuzynem hrabiny pozwoli jej na poznanie odpowiednich ludzi i wzniesienie się na wyżyny drabiny społecznej. Przed pójściem do teatru Delfina daje studentowi 100 franków i prosi, by zagrał w ruletkę. Rastignac ma ogromne szczęście - wygrywa 6000 franków i przynosi je kobiecie. Pani de Nucingen zwierza się ze swoich problemów finansowych i opowiada o skąpstwie jej męża. Po wizycie w teatrze umawiają się na kolejne spotkanie, tym razem na balu.
    Eugeniusz poznaje podczas balu wielu przedstawicieli śmietanki towarzyskiej. Pomaga mu w tym pokrewieństwo z panią de Beauseant. Jest oszołomiony sukcesem i następnego dnia opowiada o wszystkim w pensjonacie. Vautrin martwi go, mówiąc, że aby na stałe zdobyć sławę i poważanie, potrzeba mu większych pieniędzy, znów proponuje zalecać się do Wiktoryny, ale Rastignac nie chce o tym słyszeć. Coraz bardziej wciąga się w życie towarzyskie Paryża, spotyka się z Delfiną, uczęszcza na przyjęcia i dzięki grze w ruletkę zdobywa pieniądze. Zwraca rodzinie kwotą, jaką od nich pożyczył, jednak wciąż ma za mało pieniędzy, by przeprowadzić się do lepszej dzielnicy. Pieniądze wciąż ubywają, ponieważ spróbowawszy życia w luksusie młodzieniec nie potrafi powrócić do dawnego trybu życia. Zaczyna żałować, że nie przystał na propozycję Vautrina i postanawia ożenić się z podopieczną pani Couture. Rozmawia z nią po wspólnych posiłkach, a dziewczyna ewidentnie żywi