Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 6

do Eugeniusza ciepłe uczucia. Vautrin żartuje sobie z dwojga młodych i proponuje studentowi pożyczkę, wobec czego porzuca on plan wykorzystania biednej dziewczyny. Pożycza od Vautrina 3500 franków, co ratuje go od nieuczciwości wobec Wiktoryny.
    Dwa dni później w parku panna Michonneau i pan Poiret spotykają się z zamaskowanym policjantem. Rozmawiają o Vautrinie. Policjant uważa, że tajemniczy lokator nazywa się Jakub Collin i jest przestępcą, który uciekł od wymiaru sprawiedliwości, teraz zaś dba o interesy i majątki różnych skazanych bandytów, roztaczając także opiekę nad ich rodzinami. Nosi pseudonim Ołży, który oznacza śmierć. Układa plan aresztowania Vautrina. Pannie Michonneau każe dolać przestępcy do kawy środek usypiający. Kiedy Vautrin straci przytomność, należy klepnąć go w ramię, a na którym pojawią się litery, którymi oznaczani są skazańcy. Rozmowę policjanta i dwojga lokatorów słyszy Bianchon, który przechodzi niezauważony. Jeżeli wszystko się uda i Vautrin zostanie aresztowany, pomocnicy policjanta otrzymają w nagrodę 3000 franków. Panna Michonneau jednak ma wątpliwości, czy powinna zgodzić się na ten czyn, i oznajmia, że odpowiedź policjantowi da dopiero wtedy, kiedy usłyszy radę swojego spowiednika. Tak naprawdę jej dylemat jest inny – zastanawia się, czy nie lepiej za odpowiednią zapłatą ostrzec Vautrina.
    W tym samym dniu Wiktoryna zaczyna być pewna uczuć Rastignaca. Rozmawiają ze sobą i całują się. Biedna panna jest pełna radości i sądzi, że wkrótce zostanie poproszona o rękę. Kiedy odchodzi do swego pokoju, nadchodzi Vautrin, który mówi Eugeniuszowi o bracie Wiktoryny. Został sprowokowany i będzie musiał wziąć udział w pojedynku, w którym na pewno polegnie. W ten sposób panienka odziedziczy rodową fortunę. Rastignac jest wzburzony tą wiadomością