Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 7

i chce ostrzec krewnego dziewczyny. Napięcie młodzieńca zauważa Goriot, który powiadamia go, iż uszykował dla niego prezent. Z Delfiną znaleźli dla niego mieszkanie, które urządzili. Jego córka ofiarowuje też swemu kochankowi drogi zegarek. Goriot przyznaje, że planuje zamieszkać w tym samym domu, co Rastignac, w małym pokoju na piętrze, ponieważ w ten sposób będzie mógł częściej spotykać swą córkę. Młodzieniec mówi, że nie zamierza żenić się z Wiktoryną, ponieważ kocha tylko Delfinę.
    Nadchodzi pora obiadu. Vautrin opowiada o sukcesach w interesach, jest wyraźnie uradowany i proponuje, by wypić wino. Rastignac płaci za szampana, którego wszyscy wypijają i wpadają w dobry humor. Po jakimś czasie student i ojciec Goriot zasypiają, co jest efektem środków usypiających, które przestępca wsypał do napoju. W ten sposób jest pewien, że brat Wiktoryny nie zostanie ostrzeżony. Idzie do teatru z panią Vauquer, a w tym samym czasie panna Michonneau podejmuje decyzję o wydaniu go policji, ponieważ zirytowały ją jego niemiłe słowa.
    W dniu następnym mieszkańcy śpią do późna, odpoczywając po długim i wesołym wieczorze. Podczas śniadania przybywa posłaniec z listem do Rastignaca - to Delfina niepokoi się, ponieważ Eugeniusz dawno się z nią nie kontaktował. Wyznaje młodzieńcowi swą miłość. Po jakimś czasie przybywa kolejny posłaniec - jest to sługa ojca Wiktoryny, który powiadamia ją o nagłej śmierci jej brata w pojedynku. Dla wszystkich staje się jasne, że dziewczyna otrzyma duży spadek, i spodziewają się, że student poprosi ją o rekę, jednak on zaprzecza tym domysłom i oświadcza, że nie zamierza żenić się z panienką. Goriot tę informację przyjmuje z ulgą, ponieważ obawiał się o los swej córki. Kiedy Vautrin wstaje od stołu, upada i mdleje. Dzieje się to za sprawą panny Michonneau,