Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 8

która dosypała do jego kawy środek usypiający. Zostaje w jego pokoju, tłumacząc, że ktoś musi się nim zająć. Klepie go w kark i po chwili widoczne stają się białe litery - znak przestępcy. Panna Michonneau odkrywa też, że Vautrin nosi perukę.
    Rastignac przeżywa kolejne rozterki. Spacerując po parku spotyka Bianchona, który próbuje go przekonać do ślubu z Wiktoryną, jednak on kocha Delfinę i chce być jej wierny. W pensjonacie zastaje Vautrina w salonie, towarzyszą mu pozostali mieszkańcy domu. Bianchon rzuca mimochodem, że Vautrin, który ocknął się z tak nagłego ataku słabości, zasługuje na przydomek Ołży. Przestępca zrywa się z miejsca, ale wtem do domu wbiegają żołnierze, którzy dokonują aresztowania. Vautrin, a raczej Jakub Collin, nie zaprzecza przedstawionym zarzutom. Nazywa pannę Michonneau zdrajczynią i starą wiedźmą, zaś Eugeniuszowi rzuca na pożegnanie, że zostawia go pod opieką przyjaciela, na którego pomoc zawsze może liczyć.
    Mieszkańcy rozmawiają o aresztowanym. Wspominają go jako dobrego człowieka, godnego szacunku, mądrego i uprzejmego. Bianchon oświadcza, że nie zamierza jadać przy jednym stole ze zdrajczynią. Pozostali idą w jego ślady i oznajmiają, że albo to ona odejdzie z domu pani Vauquer, albo oni poszukają innego miejsca. Właścicielka pensjonatu nie ma wyboru i zmusza pannę Michonneau do wyprowadzki. Poiret decyduje się poprzeć starą pannę i odchodzi razem z nią. Na tym jednak nie kończą się zmiany w składzie osobowym mieszkańców - wkrótce nadchodzi wiadomość od ojca Wiktoryny, którego wolą jest, by jego córka i panna Couture zamieszkała w jego domu. Doprowadza do panią Vauquer do rozpaczy, ponieważ tracąc lokatorów traci też dochody.
    Pod pensjonat podjeżdża dorożka, a ku zaskoczeniu wszystkich wysiada z niej Goriot. Zabiera Rastignaca