Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - streszczenie - strona 9

do jego nowego lokum. Ma zjeść wspólny obiad ze swą córką i swym przyjacielem. Po mile spędzonym dniu Goriot i młodzieniec powracają do domu pani Vauquer, którą zastają pogrążoną w rozpaczy. Przyczyniają się do jej pogłębienia, informując, że także wkrótce się wyprowadzą.
    Do Rastignaca w dniu następnym przybywa zaproszenie od wicehrabiny de Beauseant. Zaprosiła ona na uroczysty bal swego kuzyna i jego ukochaną Delfinę de Nucingen. Dziewczyna jest uszczęśliwiona tą wiadomością, która świadczy o jej nobilitacji. Spodziewa się ujrzeć na balu swą siostrę Anastazję, która zerwała z nią kontakt, ponieważ jest lepiej usytuowana. Wspomina Eugeniuszowi, że jej siostra pojawi się na balu w pięknej i drogiej sukni. Następnego dnia młodzieniec z Goriotem przygotowują przeprowadzkę. Powracając z wykładu Eugeniusz podsłuchuje rozmowę Delfiny z jej ojcem - dziewczyna opowiada o swoim mężu, który wciąż nie chce rozliczyć się z jej posagu, ponieważ jeżeli zrobiłby to teraz, stanąłby na krawędzi bankructwa. Delfina czuje się szantażowana i wspomina o podejrzanych interesach, które prowadzi jej mąż. Nagle u Goriota zjawia się Anastazja, która opowiada o swojej biedzie - musiała spłacać długi swego kochanka, ponieważ ten groził jej samobójstwem. W celu pozyskania pieniędzy sprzedała biżuterię, nie tylko swoją, ale także należącą do męża. Jej mąż, hrabia de Rastaud, odkrył działania żony i zgodził się, by nie rozgłaszać tej sprawy, ale pod warunkiem, iż Anastazja będzie od niego całkowicie zależna finansowo. Wspomina jeszcze, że nie starczyło jej pieniędzy, by spłacić długi jej kochanka, który jest ojcem jej dzieci, i potrzebuje dodatkowych 12000 franków. Goriot na wieść o problemach córek słabnie, ale one tego nie zauważają. Nie posiada takich pieniędzy i nie może pomóc ani Anastazji,