Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - Charakterystyka Eugeniusza de Rastignac

Eugeniusz de Rastignac to główny bohater powieści Honoriusza Balzaca, zatytułowanej "Ojciec Goriot". Jego losy pokazują przeżycia wielu młodych ludzi, którzy, tak jak on, przyjechali do stolicy w poszukiwaniu kariery, którą chcieli zdobyć poprzez wykształcenie i uczciwą pracę, ale ich marzenia uległy rozpadowi przez zderzenie z paryską rzeczywistością.
    Bohater pochodzi z rodziny szlacheckiej i wychował się w rodzinnym domu na wsi w południowej Francji. Jest człowiekiem młodym i energicznym, któremu nie brakuje urody i młodzieńczego uroku. Ma niebieskie oczy, jasną cerę i czarne włosy. Postanawia studiować prawo w Paryżu, gdzie zamieszkuje w podrzędnym pensjonacie pani Vauquer. Pieniądze, które zdołała zebrać dla niego rodzina, nie pozwalają mu na lepsze życie. Jego ciotka nazwiskiem de Marcillac napisała dla niego list polecający do jego dalekiej krewnej, wicehrabiny de Beauseant, która okazuje się osobą życzliwą i roztacza nad biednym kuzynem opiekę. To u niej zapoznaje się ze światem arystokracji, pięknym, wykwintnym, pełnym zbytków i rozrywek, jednak hrabina pozbawia go złudzeń co do tego świata: jest on równie piękny, co zepsuty, a jedynym środkiem, by się w nim znaleźć, są pieniądze. Nie mają znaczenia żadne więzi uczuciowe czy rodzinne. Oburza to młodzieńca, który wyniósł z domu ogromny szacunek dla rodziny. Chłopak liczy na to, że uda mu się je zdobyć przez uczciwą pracę, jednak mieszkaniec pensjonatu, Vautrin, wyjaśnia mu, że jeżeli tak będzie chciał się dorobić, to na pewno nie zdobędzie pieniędzy w szybkim tempie. Rastignac nie stracił swego poczucia moralności i kategorycznie odmawia udziału w zabiciu brata Wiktoryny, mieszkanki pensjonatu, która wówczas odziedziczyłaby duży majątek a Eugeniusz mógłby ożenić się z nią. PostanawiaKomentarze

    6 + 5 =