Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - Charakterystyka Ojca Goriot

Ojciec Goriot to sześćdziesięciodziewięcioletni emerytowany fabrykant. Chociaż nie jest głównym bohaterem, należy przyznać, iż jego postać ma spore znaczenie. Poznajemy ją na początku poprzez relacje różnych ludzi, nie zawsze zgodne z prawdą o tym człowieku, oraz opisy narratora, później przez jego zachowania, na końcu zaś z jego własnych opowieści. Jednym z pierwszych faktów o Janie Joachimie Goriot jest to, iż mieszka w pensjonacie pani Vauquer, jednym z najważniejszym miejsc akcji powieści.
    Ojciec Goriot, jak nazywają go mieszkańcy domu, w młodości był zwykłym pracownikiem fabryki pieczywa. Wiódł życie niezbyt zamożne, dlatego aby zapewnić sobie utrzymanie, musiał być pracowity i oszczędny. Posiadał jednak bystry umysł, który czekał tylko na odpowiednią okazję, mogącą pozwolić na zmianę pozycji społecznej Goriota. Stało się tak podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej, kiedy właściciel fabryki popadł w niełaskę władz. Goriotowi udało się odkupić od niego przedsiębiorstwo, a ponieważ sam nie chciał być uznanym za wroga Rewolucji, zadbał o to, by mieć poparcie nowej władzy. Można domyślić się, że musiał dokonać tego poprzez płatną protekcję. Przedsiębiorczy Goriot posiadał zmysł handlowy, potrafił przewidywać kursy cen zboża czy wielkość zbiorów. Dorobił się na spekulacji chlebem. Spowodował wzrost jego ceny, czym najbiedniejszych mieszkańców Paryża doprowadził do rozpaczy, ponieważ nie było ich na niego stać. Mimo bogactwa, jakie zdobył, nie udało mu się dostąpić społecznej nobilitacji, ponieważ wcale go ona nie interesowała. Był człowiekiem o bardzo ograniczonych horyzontach myślowych i życie kulturalne Paryża ani trochę go nie pociągało.
    Po siedmiu latach małżeństwa jego żona, kobieta pochodząca z rodziny chłopskiej, zmarła, pozostawiając