Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Anastazja de Restaud - charakterystyka • Ojciec Goriot

Anastazja de Restaud to jedna z dwóch córek tytułowego bohatera. Na salony weszła za sprawą męża o arystokratycznym pochodzeniu. Rozpieszczana przez swojego ojca w rezultacie zaczyna czerpać jedynie z uciech jakie oferuje Paryż. Panna udziela się towarzysko – bardzo chętnie bywa na przyjęciach i balach, dostosowuje się do obowiązu­jących zwyczajów: przesadnie dba o nowe kosztowne stroje, ma kochanka, którego akceptuje jej mąż, w bezwzględny sposób wykorzystuje swego ojca ograbiając go wraz ze swoją siostrą z jego majątku. Nie dba o dobre relacje z ojcem i siostrą. Nie liczy się z uczuciami starego człowieka, który poświęcił dla obu córek wszystko, co miał. Nie troszczy się także o to, by jej mąż lepiej traktował Goriota. Wstydząc się swego ojca potęguje niechęć swego męża do starego ojca, wskazując, iż ten służy jedynie do zaspakajania jej wszelkich zachcianek.

Jest – podobnie jak jej siostra - bezwzględną wyrachowaną egoistką. W rezultacie postać tę można ocenić jako nieszczęśliwą gdyż to błędy wychowawcze jej ojca czynią z niej wyrachowaną i nieczułą egoistkę, nastawioną jedynie na zysk i na wygody.