Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Eugeniusza de Rastignac - charakterystyka • Ojciec Goriot

Eugeniusza de Rastignac to kolejny z głównych bohaterów powieści. To on z przerażeniem obserwował okrutne postępowanie córek Gorio oraz to on był przy naszym bohaterze do ostatnich jego chwil. Rastignac przybywa do Paryża z prowincji by studiować prawo i by dzięki ukończonym studiom dojść do czegoś w życiu. Jest to baczny obserwator codziennego życia i obyczajów paryskich.

Eugeniusz to syn zubożałej rodziny szlacheckiej. Zamierzał on dorobić się takiego majątku by móc pomóc później własnej rodzinie osiadłej na południu kraju. Niestety zbyt szybko chłopak zrozumiał iż nie da rady tego zrealizować. Sam popada w kłopoty finansowe i w rezultacie także znajduje schronienie w pensjonacie.

Poznajemy go jako człowieka nader skromnego i taktownego, któremu nie imponowało paryskie życie i który usiłował uczciwością zarobić na swoje utrzymanie.

Nie przystaje on na szybkie, ale drastyczne rozwiązanie, jakie proponuje mu Vautrin, nie chce niczyjej śmierci (chodzi o brata Wiktoryny) ani nieszczęśliwe­go małżeństwa – nie chce skazywać na to pełnej serdeczności i wewnętrznego ładu Wiktoryny. Mniej drastyczna, choć budząca niepokój, wydaje się Rastignacowi droga do dobrobytu przez związek z bogatą kobietą – taki pomysł podsuwa mu pani de Beauséant, wskazując od razu odpowiednią kandydatkę.

Niedoszły prawnik szybko rezygnuje jednak z tego pomysłu i zaczyna bliżej interesować się córką starego Goriot, Delfiną. Jego młodzieńcza wrażliwość okazuje się w tym przegrana z chęcią poznania luksusu – spotyka się on z Delfiną w garsonierze urządzonej z resztek pieniędzy Goriota. Porzuca też pewne wartości wyniesione z domu, nie przeszkadza mu iż spotyka się z żonatą kobietą, przyjmuje od niej kosztowne prezenty. Przestaje mu nawet przeszkadzać że jest to