Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Ojciec Goriot - charakterystyka • Ojciec Goriot

Ojciec Goriot w przeszłości bardzo dobrze sobie radził w życiu prywatnym - korzystnie wykupił małą fabrykę ma­karonu, której właściciel zginął w 1789 r., następnie rozwinął handel mąką i makaronem, dzięki czemu wzbogacił się w dość pokaźny sposób. Dobrze ocenił sytuację i podjął ryzyko inwe­stycji w towar, by potem – wykorzystując skok ceni brak żywności na rynku – dorobić się na głodnych biedakach sporej fortuny. Pod tym kątem można ocenić negatywnie postać naszego bohatera gdyż żeruje on i bazuje na biedzie innych i dzięki niej się bogaci. Jedynym faktem jaki go usprawiedliwia to czasy w jakich przyszło mu żyć – okres rewolucji bowiem łaskawy był jedynie dla osób „przedsiębiorczych”, oszustów i drobnych mataczy.

Niestety sielanka naszego bohatera nie trwała zbyt długo - po siedmiu latach udanego i w miarę szczęśliwego małżeństwa umarła ukochana żona Goriota, ten starał się zastąpić ją małym córkom. Intencje jego postępowania były jak najlepsze, jednak przyjęte metody do­prowadziły w konsekwencji do skrajnej demoralizacji dziewczynek. Rozpieszczane przy każ­dej okazji, pozbawione obowiązków, nie zostały nauczone prawdziwej miłości i szacunku do ojca, za co w rezultacie zapłacił ona bardzo wysoką cenę. Ukochane córki Goriot wydaje dobrze za mąż - Anastazję za hrabiego de Restaud, Delfinę za bankiera i gracza giełdowego de Nucingena. Dzięki bogatym posagom zapewnił im to, co wydawało mu się dla nich najlepsze – dostatnie życie, luksusowe warunki mieszkaniowe, rozrywki w środowisku elit Paryża.

Przez dwa lata Goriot mieszkał na zmianę u obu córek, ale za każdym razem doświadczał poniżającego przykrego traktowania przez zięciów i postanowił usunąć się z życia córek – w 1813r.przepro­wadził się do pensjonatu wdowy Vauquer. Tam stopniowo